,,1 Gdybym mówił językami ludzi i aniołów
a miłości bym nie miał,
stałbym się jak miedź brzęcząca
albo cymbał brzmiący.
2 Gdybym też miał dar prorokowania
i znał wszystkie tajemnice,
i posiadał wszelką wiedzę,
i wszelką [możliwą] wiarę, tak iżbym góry przenosił.
a miłości bym nie miał,
byłbym niczym.
3 I gdybym rozdał na jałmużnę całą majętność moją,
a ciało wystawił na spalenie,
lecz miłości bym nie miał,
nic bym nie zyskał.
4 Miłość cierpliwa jest,
łaskawa jest.
Miłość nie zazdrości,
nie szuka poklasku,
nie unosi się pychą;
5 nie dopuszcza się bezwstydu,
nie szuka swego,
nie unosi się gniewem,
nie pamięta złego;
6 nie cieszy się z niesprawiedliwości,
lecz współweseli się z prawdą.
7 Wszystko znosi,
wszystkiemu wierzy,
we wszystkim pokłada nadzieję,
wszystko przetrzyma. (...)
13 Tak więc trwają wiara, nadzieja, miłość - te trzy:
z nich zaś największa jest miłość.”
Każdy chyba zna ,,Hymn do miłości” z I Listu do Koryntian. Mówi o miłości – pięknej, bezwarunkowej i prawdziwej. W Hymnie zawarte jest wszystko to co charakteryzuje to wyjątkowe uczucie.
Byliście kiedyś zakochani? Na pewno chociaż raz Wam się to zdarzyło. Ale czy zdarzyła Wam się miłość?
Możecie uznać moje pytanie za dziwne i nieuzasadnione. Jednak między zakochaniem a miłością jest ogromna różnica.
,,Miłość to: zależy mi na tobie. Ufam ci. Rozumiem cię. Chcę być przy tobie. A zakochanie... (...) A zakochanie to: zrezygnowałabym dla ciebie ze wszystkiego, nawet z siebie. Nie mogę bez ciebie żyć.”
Christi Daugherty –Z buntowani
Zakochanie pojawia się nagle, niespodziewanie. Sprawia, że wciąż myślimy o drugiej osobie, mamy problem ze skupieniem się na swoich obowiązkach, z koncentracją. Będąc zakochanym często nie widzi się żadnych wad partnera – albo po prostu nie chce się ich widzieć. Zakochanie więc przemija, zanikając lub przeradzając się w miłość.
Miłość to bardziej stałe uczucie. Wymaga poświęceń i pracy nad związkiem. Jej zadaniem jest przezwyciężanie słabości, pokonywanie trudności i nieustanne poznawanie siebie nawzajem. Miłość to tysiące kłótni, sprzeczek, wymian zdań.
,,Aby miłość trwała przez całe życie, trzeba ją pielęgnować starannie jak ogród.”
Henry Bordeaux
Każdy kto się kiedyś zakochał wie jak piękne to uczucie. Jednak aby relacje z daną osobą pozwoliły na udany związek nie może zabraknąć kilku ważnych rzeczy, o których chciałabym abyście zawsze pamiętali. Jeżeli chcecie aby traktowano Was poważnie sami również musicie tak traktować innych.
,,Traktuj innych jak sam chciałbyś być przez nich traktowany.”
Paul Hoffman (z książki Trzepotanie jego skrzydeł)
SZCZEROŚĆ – to podstawowa zasada każdej relacji międzyludzkiej. Nikt nie chce i nie lubi być okłamywany. Miłość polega na wzajemnej akceptacji a co za tym idzie – na prawdzie. Nawet ta najgorsza będzie lepsza od kłamstwa.
ZAANGAŻOWANIE – nic nie jest w stanie istnieć bez szczerych chęci posiadania, osiągnięcia czegoś lub kogoś. Zaangażowanie polega na pracy nad wzajemnym poznawaniu siebie nawzajem, swoich wad i zalet. Jest to w pewnym sensie deklaracja – naszej obecności, chęci bycia przy drugiej osobie, wspierania jej i troszczenia się o nią.
ZARÓWNO WSPÓLNE JAK I WŁASNE ZAINTERESOWANIA – pamiętajmy, że miłość nie jest żadnym ograniczeniem, a związek nie oznacza porzucenia swoich pasji czy hobby nawet jeśli naszego partnera czy partnerkę one nie interesują. Każdy ma prawo do własnego życia, do spędzania czasu osobno. Nie chodzi bowiem o to aby skupić się tylko na drugiej osobie ale o to by w byciu razem nie zapominać o własnej tożsamości.
SPĘDZANIE RAZEM CZASU - kino, basen, zwiedzanie? Cokolwiek byle urozmaicać czas. Idealnym wyjściem są wspólne długie spacery czy przejażdżki rowerowe. Dzięki temu nigdy Wam się nie nudzi.
TROSKA – każdy człowiek potrzebuje zainteresowania. Pragnie być kochać i być kochanym. Wystarczy zwykłe: ,,zapnij pasy”, ,,ubierz się ciepło” czy ,,odpocznij”. Nie chodzi o to aby kogoś wyręczać w codziennych obowiązkach, bezustannie pomagać. Czasem kilka prostych słów znaczy więcej niż niejeden czyn.
ROZMOWA – rozmawiajcie jak najwięcej. Dzielcie się swoimi spostrzeżeniami, wnioskami i obserwacjami. Dzięki temu najlepiej można poznać swoje poglądy.
Wszystkie wskazówki jakie podałam wyżej nie tyczą się tylko związku partnerskiego ale i każdego innego – przyjaciół, rodzeństwa itd. Oczywiście nie jest to jedyny wkład jakiego wymaga udana relacja.